Dostosowanie gabinetu dentystycznego do potrzeb niepełnosprawnych

doctor-1149149_960_720 (385x257)Dzisiejsza protetyka posiada bardzo różnorodne oferty, wśród których można znaleźć także protezy ruchome, stałe i kombinowane. Jeśli chodzi o pierwszy rodzaj, to można je wyjmować z ust, stałe protezy natomiast zostają trwale przymocowane do zębów lub implantów. Protezy kombinowane są połączeniem obu powyższych, ale wybór zależy od oczekiwań, potrzeb i możliwości pacjenta. Protetyka nie obejmuje tylko plombowania, ale również pokrywanie zęba koroną. Jeśli gabinet dentystyczny pracuje w ramach współpracy z NFZ, to musi także zapewnić odpowiednie udogadniania dla osób niepełnosprawnych.

Gabinety z umowami z NFZ to wciąż placówki pierwszego wyboru dla osób niepełnosprawnych. Podobnie, jak osoby w pełni sprawne, niepełnosprawni mogą leczyć się w dowolnym ośrodku na terenie całego kraju. Tam przysługuje im identyczny, jak w przypadku osób zdrowych koszyk świadczeń gwarantowanych, zapewniający nieodpłatne leczenie: ogólnostomatologiczne, chirurgii stomatologicznej, periodontologii, czyli leczenia chorób dziąseł i błony śluzowej, protetyki (uzupełniania uzębienia za pomocą koron, mostów i protez), a także pomocy doraźnej w przypadku bólu.

Protetyka dla każdego

Dobry zakład protetyczny to gwarancja komfortu psychicznego oraz zdrowych zębów. Wszyscy pacjenci wstydzący się swojego uzębienia, powinni zadbać o zdrowy wygląd swoich zębów. Proteza poprawia wygląd całej twarzy, ma wpływ na zgryz, dziąsła, kości żuchwy i szczęki. Zwłaszcza osoby niepełnosprawne, które dodatkowo muszą się zmagać z niedomaganiami ciała, chcą móc się cieszyć chociażby z pięknego uśmiechu bez luk w uzębieniu. Aby takie osoby również mogły korzystać z usług, które oferuje protetyka, gabinet musi być odpowiednio dostosowany.

Należy zadbać o wykonanie podjazdu do wejścia do pomieszczeń, na których poruszają się niepełnosprawni oraz platform podjazdowych pomiędzy kondygnacjami budynku. Szerokość drzwi powinna wynosić minimum 90 cm i 2 m wysokości. Trzeba również zapewnić korytarze o szerokości min. 1,3 m oraz obniżone progi. Toaleta powinna być wyposażona w uchwyty oraz odpowiednią armaturę i sanitariaty.
Aby niepełnosprawni mogli korzystać z komfortowo z usług, które oferuje protetyka, należy przygotować odpowiednie miejsce postojowe dla pojazdów osób niepełnosprawnych, a przyciski oświetlenia powinny zostać umieszczone na wysokości 1-1,05 m.