Hiperlordoza – rozpoznanie i leczenie wady postawy
Hiperlordoza jest jedną z wielu wad postawy. Hiperlordoza charakteryzuje się nadmiernym wyciągnięciem ku przodowi lędźwiowego odcinka kręgosłupa. Hiperlordoza charakteryzuje się również wystającym brzuchem, wpuklonymi pośladkami oraz pochylona do przodu miednicą. Podczas hiperlordozy osłabieniu ulegają: mięśnie brzucha, mięsień pośladkowy wielki a także, mięsień kulszowo-goleniowy. Nadmiernie napięte i przykurczone są mięśnie prostownika grzbietu odcinka lędźwiowego, mięsień czworoboczny lędźwi, mięsień biodrowo-lędźwiowy oraz mięsień prosty uda.
Leczenie – rehabilitacja
Priorytetowym elementem leczenia hiperlordozy jest uświadomienie rodziców a także samego dziecka o występującej wadzie postawy. Następnym elementem leczenia jest wyeliminowanie czynników sprzyjających rozwojowi wady. Po uświadomieniu rodziców oraz dziecka o hiperlordozie można rozpocząć zabiegi mające na celu zapewnieniu prawidłowej ruchomości kostno-stawowo-mięśniowej, czyli w tej sytuacji rozciągnięciu wszystkich mięśni które zostały przykurczone. W następnym etapie wprowadza się ćwiczenia, których celem jest wyćwiczenie prawidłowej postawy oraz wyrobienie nawyków utrzymywania takiej postawy, a także wzmocnienie osłabionych mięśni. W sytuacji, gdy mamy do czynienia z plecami wklęsłymi, wykonywane są czynności rozluźniające mięśnie oraz ćwiczenia oddechowe i wodne ćwiczenia korekcyjne.
Co warto wiedzieć?
Hiperlordoza jest wadą postawy powstającą w okresie dziecięcym. Wada rozwija się równomiernie ze wzrostem osoby. W przypadku osób dorosłych, hiperlordoza nie powstaje jeżeli we wcześniejszym okresie rozwoju kostnego człowieka nie została ona wykształcona. Najczęściej wada postawy powstaje u dziewczynek.
Hiperlordoza najczęściej jest impulsem dla choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa, a objawia się ona bólami pleców. Wada postawy sama z siebie nie należy do niebezpiecznych jest jest sygnałem jaki nie powinniśmy zaniedbywać i niezwłocznie powinniśmy udać się do lekarza ortopedy. Specjalista bezapelacyjnie powinien wydać orzeczenie do uprawiania sportu. Sporty jakie najczęściej powinno wykonywać się podczas hiperlordozy to jazda konna oraz pływanie.
Jak spać?
Mimo wielu aspektów wpływających na rozwój dolegliwości nikt nie jest w stanie jak powinno się sprać podczas hiperlordozy. Najbezpieczniejszą pozycją do spania jest pozycja bezpieczna, czyli na brzuchu lub plecach. Dobrym elementem wspierającym zabiegi rehabilitacyjne jest podkładanie koca pod kolana, który może powodować korekcję postawy w czasie snu.