Pływalnia marzenie

pływalniaPorozumienie zawarte w czerwcu 2004 roku pomiędzy Zarządem Powiatu Kazimierskiego i Burmistrzem Miasta i Gminy Kazimierza Wielka dotyczące wspólnego finansowania budowy nowego obiektu sportowego stało się początkiem niewiarygodnej inwestycji.

Marzenia o powstaniu pływalni swoją genezę mają w czasach „gierkowskich”. Właśnie w latach siedemdziesiątych narodził się pomysł. Wielu z nas pamięta „rozmach” tamtego okresu. Wyścig ekonomiczny PRL-u z państwami Europy zachodniej przegraliśmy z kretesem. Dopiero przemiany systemowe i nowa jakość gospodarka pozwoliły wrócić – tym razem skutecznie – do spełnienia marzeń sprzed trzydziestu lat.

Kluczem do sukcesu stało się pozyskanie środków na sfinansowanie inwestycji. Z pomocą funduszy Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionu doprowadzono do powstania obiektu, którego można zazdrościć Kazimierzy Wielkiej.

Rozmach projektu sportowo-rekreacyjnego, funkcjonalność i technologie wykorzystywane przy jego tworzeniu i dzisiejszej eksploatacji pokazują jak szybko Kazimierza Wielka znalazła się w Europie. Nowoczesny projekt hali stalowej – bryła trzykondygnacyjnego budynku, parkingi, wysmakowane i zadbane bezpośrednie otoczenie oraz kosmicznie wyglądające kolektory słoneczne to coś naprawdę wyjątkowego w skali kraju. A wewnątrz? Tam też jest się czym pochwalić!
Sześciotorowy basen o wymiarach 25 x 12.5 m i głębokości 1,2 – 1,8 m wypełniony ciepłą (28 stopni!) wodą, której niezwykła czystość jest chlubą opiekunów obiektu. To jeszcze nie koniec. Podwodna iluminacja, która wprowadza w tajemniczą aurę użytkowników basenu. Nie zapomniano o niepełnosprawnych. Specjalna winda umożliwia bezproblemowe dostanie się do wody ludziom poszkodowanym przez los. Dla nich pływanie to często najlepsza rehabilitacja i ubarwiająca życie rozrywka.

Dla najmłodszych i nie umiejących jeszcze pływać przeznaczono basen szkolno – rekreacyjny o wymiarach 12,5 x 6,5m.i głębokości 0,8 – 1,2 m. Podwójne schody, kaskada 600 i podwójny wąskostrumieniowy natrysk, który umożliwia masaż karku. Ten basen również posiada własne uzdatnianie naprawdę ciepłej (30 stopni) wody.

Trzecim i najmniejszym (4 x 2,2 m.) jest basen SPA. Ławeczki dla dziesięciu osób, dysze masażu wodno – po-wietrznego i masaż powietrzny perełkowy. Basen SPA dysponuje własnym obiegiem wody z możliwością sztucznego zasalania lub mineralizowania podświetlanej reflektorem halogenowym naprawdę bardzo ciepłej (nawet 37 stopni) wody.
Z myślą nie tylko o najmłodszych zainstalowano zjeżdżalnię o długości 45 metrów z rynną otwartą typu D 1000. Niezwykle istotne jest bezpieczeństwo kapiących się osób a zwłaszcza dzieci. Również pod tym względem dbałość opiekunów obiektu jest modelowa. Pełna obsada wykwalifikowanych ratowników strzeże odwiedzających pływalnię. Myślę, że tyle atrakcji związanych z pływaniem nie często można spotkać w jednym miejscu, a to jeszcze nie wszystko. Sauna fińska i parowa typu hammam oraz jacuzzi uzupełniają ofertę czyniąc ją naprawdę wyjątkowo bogatą.
Z wielką przyjemnością korzystają z tych wszystkich możliwości mieszkańcy Kazimierzy Wielkiej i okolic, a teraz w okresie wakacji jest wyjątkowa okazja dla wszystkich chcących miło spędzić czas. Warto zaznaczyć, że ceny biletów dalekie są od komercji w wielkich miastach, a promocje dla rodzin z dziećmi dodatkowo zachęcają do odwiedzin tego pięknego i malowniczo położonego obiektu.