Rodzaje basenów ogrodowych – który wybrać?

basenW przypadku projektowania basenów warto wziąć pod uwagę kilka ważnych cech, które determinują użytkowanie basenu.

Jeszcze dekadę temu posiadanie w ogródku basenu kojarzyło się jedynie z życiem osób z wypłatą miesięczną z conajmniej pięcioma zerami na końcu rachunku. Jednakże w dzisiejszych czasach najtańsze baseny przenośne zaczynają się już od kilkudziesięciu złotych. Na cenę basenu wpływa jego wielkość, typ konstrukcji oraz materiał wykonania.

Najtańsze baseny przenośne wykonane są z materiału plastikowego, który jest dostępny w formie dmuchanej lub z dołączonymi pierścieniami mocującymi. Takie baseny na ogół są przeznaczone dla małych dzieci i kosztują nie wiele więcej niż 50zł jednakże w przypadku zainteresowania kąpielą dorosłego basen łatwo może ulec przelaniu lub pęknięciu.

Kolejnym basenem pod względem wytrzymałości zapewne jest basen rozporowy. Takie modele basenów zaczynają się od 300 złotych a ich jakość pozwala już na kąpiel osoby dorosłej. W tej wersji często można spotkać doczepiane schody bądź drabinki, gdyż wysokość takiego basenu na ogół wynosi ponad jeden metr. Zasada działania takiego basenu jest bardzo łatwa. Mianowicie ciśnienie oporowe dostarczane przez wlewaną wodę rozpiera równomiernie ściany basenu a ten dzięki temu utrzymuje swój kształt.

Kolejnym typem są baseny stelażowe oraz baseny drewniane. To one gwarantują najlepszą jakość wykonania, jednakże również wpływa to znacząco na wysokość ceny. W przypadku basenów stelażowych zaleca się zakup odpowiedniej rury do oraz pompy basenowej aby utrzymać wysoką czystość wody. Jeszcze droższe baseny tego typu posiadają czujniki temperatury włączające w razie potrzeby podgrzewanie. Ilość wody w takich basenach jest na ogół o wiele większa niż w poprzednich dwóch opcjach również ze względu na wielkość konstrukcyjną.

Niestety baseny stelażowe charakteryzują się dłuższym czasem rozkładania. Również ich cena jest wyższa – mogą kosztować nawet kilka tysięcy złotych. Często do rozłożenia, czy złożenia potrzebna jest też więcej niż jedna osoba.