Szczyrk to świetne miejsce na urlop zarówno w lecie jak i w zimie

Szczyrk to dla wielu cel podróży wakacyjnych w okresie zimowym. Nic dziwnego – oferta dla miłośników sportu i rekreacji jest bowiem szeroka, a nowe inwestycje w zakresie modernizacji obiektów wciąż są realizowane.

Szczyrk to dla wielu cel podróży wakacyjnych w okresie zimowym (patrz Święta w Szczyrku). Nic dziwnego – oferta dla miłośników sportu i rekreacji jest bowiem szeroka, a nowe inwestycje w zakresie modernizacji obiektów wciąż są realizowane. Można to zauważyć na przykładzie SON – Szczyrkowskiego Ośrodka Narciarskiego. Planowane w kompleksie zmiany mają doprowadzić do zwiększenia komfortu z jego użytkowania. Obecnie SON może się co prawda poszczycić 19 kilometrami tras zjazdowych, jednak jedynie odcinek 0,75 kilometra jest oświetlony. Sztuczne naśnieżanie tras rzecz jasna jest praktykowane, ale może objąć tylko nieco ponad połowę wszystkich terenów zjazdowych. Na terenie kompleksu narciarskiego znajduje się 13 wyciągów orczykowych, natomiast w planach jest budowa m.in. kolei gondolowej (z wagonami i kanapami), oraz dodatkowych wyciągów orczykowych. W najbliższych latach nastąpią więc znaczne zmiany – część turystów obawia się, że znacząco wzrosną również ceny. Nie warto jednak spekulować, a spokojnie poczekać na rozwój wypadków.

Niezwykle popularną stacją narciarską w Szczyrku jest Ośrodek Czyrna – Solisko. To na jego terenie znajdują się trasy: Golgota i Bieńkula (oraz 11 innych, nieco mniej popularnych odcinków). Golgota to trasa czerwona, z wyciągiem orczykowym, dobrze oświetlona a także z możliwością sztucznego naśnieżania. Jej długość wynosi 820 metrów, trasa posiada homologację na rozgrywanie zawodów międzynarodowych w slalomie. Bieńkula natomiast jest trasą bardziej wymagającą (jej stopień trudności sklasyfikowano jako „czarny”), na której dochodziło już do wypadków śmiertelnych. Jest dośnieżana, jednak brakuje oświetlenia. Wzdłuż długiej na 1350 metrów trasy biegnie podwójny wyciąg orczykowy. Na Bieńkuli może być rozgrywany slalom gigant. Trasa jest przeznaczona raczej dla doświadczonych sportowców. Natomiast na przełęczy Salmopolskiej, w kompleksie „Biały Krzyż” swych sił w jeździe na nartach czy snowboardzie mogą spróbować osoby początkujące.
A co prócz szusowania na nartach?

cos szczyrkPoza stokami chlubą miasta jest Ośrodek Przygotowań Olimpijskich – mieszczący się przy Centralnym Ośrodku Sportu. Dzięki zakończonej budowie nowoczesnego kompleksu, można korzystać m.in. kolejki linowej na Skrzyczne (będącej jedną z najdłuższych w kraju). Kolej dzieli się na dwa odcinki. Na trasie Szczyrk – Jaworzyna do przewozu pasażerów służą dwuosobowe krzesełka, natomiast na odcinku Jaworzyna – Skrzyczne do dyspozycji turystów pozostają czteroosobowe kanapy. Korzystna aura podczas podróży umożliwia nie tylko podziwianie beskidzkich krajobrazów, ale nawet ujrzenie zarysów Tatr. Dla miłośników aktywnego wypoczynku – niekoniecznie związanego z jazdą na nartach dobrą informacją będzie natomiast fakt, iż w COS można skorzystać z ogólnodostępnej, krytej pływalni. Basen mierzy 25 metrów, woda w nim nie jest chlorowana, lecz uzdatniana dzięki promieniowaniu UV, a na terenie pływalni znajduje się również jacuzzi (w cenie biletu można skorzystać i z takiej kąpieli). W COS znajduje się także centrum odnowy biologicznej – a więc obiekt, z którego z pewnością ucieszą się nie tylko panie, oraz hala widowiskowo – sportowa umożliwiająca oglądanie wydarzeń sportowych w komfortowych warunkach (oraz organizację rozmaitych imprez kulturalnych). W lecie kompleks także może być szeroko wykorzystywany, ponieważ zawiera: stadion lekkoatletyczny, boisko sportowe, korty tenisowe, a nawet…boiska do siatkówki plażowej.

W Szczyrku moc atrakcji czeka nawet na te osoby, które z jakichś względów nie chcą, bądź nie mogą uprawiać zbyt aktywnego wypoczynku. W takim wypadku pozostaje skorzystanie z bogatej oferty kulturalnej, a także – bierne uczestnictwo w wydarzeniach sportowych. Taką możliwość dają na przykład zawody (rozmaitej rangi) organizowane na skoczni narciarskiej „Skalite”. Skocznia ta istnieje już niemal od 80 lat, choć oczywiście przebyła liczne przebudowy (ostatnia miała miejsce w latach 2007 – 2008), a kilka lat temu dobudowano do niej dwa bliźniacze obiekty. Dzięki temu obecnie „Skalite” jest kompleksem skoczni.

W ostatnich latach zakończono realizację inwestycji, dzięki której stworzono w mieście trasę przeznaczoną do użytkowania o każdej porze roku. W letnich miesiącach służy ona do kolarstwa crossowego, natomiast gdy spadnie śnieg – do narciarstwa biegowego. Trasa ta jest dostosowana nie tylko dla amatorów, ale i profesjonalistów. Mało tego, dzięki homologacjom i spełnieniu wymogów można na niej organizować zawody sportowe, w tym międzynarodowe. Centrum Rekreacji – bo taką nazwę nosi kompleks – jest trasą o długości niemal 2 kilometrów, i jest zlokalizowana w Górnym Szczyrku. Dla amatorów wędrówek i jazdy rowerowej po centrum miasta doskonałym miejscem okaże się natomiast Deptak nad Żylicą, biegnący w kierunku Buczkowic. Jest to ścieżka rowerowo – piesza. Oczywiście mówiąc o spędzaniu ferii czy wakacji w Szczyrku nie sposób nie wspomnieć o tym, że w mieście funkcjonuje doskonała baza noclegowa oraz gastronomiczna. Szczyrk oferuje więc nie tylko malownicze krajobrazy i rozmaite atrakcje sportowe. Goście z pewnością nie wyjadą stąd zawiedzeni niespełnieniem oczekiwać w zakresie zapewnienia dobrych standardów wypoczynku.