Turnusy rehabilitacyjne z dofinansowaniem

Rehabilitacja to ważny etap powrotu do zdrowia po urazach, zabiegach operacyjnych lub przywracający sprawność organizmu w przypadku chorób przewlekłych. O konieczności rehabilitacji decyduje lekarz specjalista i to on określa rodzaj zabiegów.

Formy rehabilitacji

Zabiegi rehabilitacyjne mogą mieć formę stacjonarną lub ambulatoryjną. Obie formy są finansowane przez NFZ. Różnią się ilością przysługujących procedur i okresem oczekiwania.

W ramach rehabilitacji stacjonarnej można korzystać z rehabilitacji:

  • w szpitalach rehabilitacyjnych,
  • na oddziałach rehabilitacyjnych,
  • na turnusach z dofinansowaniem.

Turnusy rehabilitacyjne

wakacjeTurnusy z dofinansowaniem to połączenie wypoczynku z rehabilitacją. Niektóre schorzenia wymagają wręcz zmiany klimatu i wyjazdu do miejscowości o charakterze uzdrowiskowym.

W Polsce dużym obszarem o właściwościach leczniczych jest wybrzeże Morza Bałtyckiego. To wynik działania bryzy zawierającej dużo jodu. Nad Bałtyk najlepiej jechać na wiosnę lub jesienią, ponieważ wtedy stężenie jodu jest największe. Dla kogo wskazane są pobyty nad morzem? Przede wszystkim dla osób cierpiących na:

  • niedoczynność tarczycy,
  • problemy z przemianą materii,
  • schorzenia układu nerwowego,
  • alergie,
  • nadciśnienie, choroby serca.

Turnusy rehabilitacyjne mogą być dofinansowane przez trzy różne instytucje: PFRON, ZUS oraz NFZ.

Dofinansowanie z PFRON przysługuje raz w roku osobom, które mają orzeczenie o stopniu niepełnosprawności. Ich dochód na osobę nie może przekraczać 50 % przeciętnego wynagrodzenia, a w przypadku osób samotnych 65 %.

Dofinansowanie z ZUS przysługuje w ramach tzw. prewencji rentowej, czyli głównie w przypadku urazów i zabiegów operacyjnych. Wszystkie koszty pokrywa ZUS.

Dofinansowanie z NFZ to głównie dofinansowanie pobytów sanatoryjnych. Przysługuje raz na 18 miesięcy. Kuracjusz pokrywa część kosztów zakwaterowania i wyżywienia.

Dofinansowania się nie sumują, czyli możemy raz wyjechać z PFRON, a za pół roku z NFZ.

Należy pamiętać o sprawdzeniu, czy dany ośrodek ma podpisaną umowę z daną instytucją.